Latvijas Nacionālā bibliotēka atver savu blogu

23. April, 2009, autors: Andris Vilks 

Varbūt kādam rodas jautājums — kāpēc bibliotēkai ir vajadzība pēc sava bloga un ko tā īsti tur darīs? Patiesībā bibliotēka īsti neatbilst tipiskajiem blogosfēras atribūtiem. Tāpēc nereti bibliotēku blogi veidojas kā kaut kas līdzīgs „mājaslapa 2” ar visai izteiktām sabiedrisko attiecību kanāla pazīmēm. Mūsu gadījumā tas nebūs tikai Andra Vilka blogs. Kaut arī „direktoru” blogi ir visai populārs žanrs, ceram, ka mūsu „blogeri” būs plašs ar bibliotēku saistītu cilvēku loks.

Dažu bibliotēku blogi ir orientēti uz konkrētu tematiku — digitālās bibliotēkas, Bibliotēka 2.0, tehnoloģijas bibliotēkās utt. Arī mums ir jāizvēlas „sarkanais pavediens”. Mēs varētu rosināt sarunas par vairākiem jautājumiem: vai un kā mainās lasīšanas fenomens? Kāpēc prasme lietot digitālo tehnoloģiju rīkus ir svarīga informācijas meklēšanā un izmantošanā? Vai un kas darāms, lai pārliecinātos par informācijas ticamību? Vai bibliotēka var būt alternatīva formālām zināšanām un oficiālam viedoklim? Bibliotēka — tikai tekstu krātuve? Kāda ir bibliotekāra loma zināšanu navigācijā? Kā ikviens var ne tikai veidot bibliotēkas resursus, bet arī tos translēt? Bibliotēka — vieta tiešai komunikācijai?

Mēs esam īpaši ieinteresēti blogu „sociolektā” visplašākajā kontekstā. Publikācijas tradicionālajā izpratnē sen vairs nereprezentē visu sabiedrības apritē esošo „atmiņas” kopumu. Šo kopumu, elektroniskās publikācijas ieskaitot, bibliotēkai arī vajag saglabāt un arhivēt.

Tomēr LNB blogā mēs vispirms saredzam unikālu iespēju veidot nepastarpinātu, neformālu un divpusēju sadarbību, lai bibliotēka kopā ar lasītājiem* bagātinātu gan tās tradicionālo, gan digitālo saturu, tehnoloģijas un pakalpojumus. Kā reālajā, tā virtuālajā telpā.

Andris Vilks,
Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors

* Apzināti izvēlējos terminu „lasītājs”, nevis „lietotājs” vai „klients”, jo tam ir ļoti sena un plaša semantika (‘lasīt’ — salasīt, savākt utt.), kas daudz vairāk to tuvina jēdzieniem „domāt”, „saprast” un „zināt” nekā termins „lietot”.


KOMENTĀRI: 7, KATEGORIJAS: Vispārīgi

Komentāri: 7

 1. Veronika saka:
  23. April, 2009 plkst. 16:04

  Visu cieņu A. Vilkam, bet ideja par LNB blogu ir vienkārši smieklīga. Ja kādam nav ko darīt, lai labāk uzlabo LNB mājaslapu vai palīdz veidot digitālo arhīvu. Pamazām sāk piepildīties meksikāņu rakstnieka G. Zaida sacītais, ka rakstītāju tūlīt būs vairāk kā lasītāju. Kvantitāte uzvar kvalitāti. Aiziet skribenti, uz priekšu!

 2. Ilze Egle saka:
  24. April, 2009 plkst. 14:04

  Grūti piekrist Veronikai. Ideja izveidot blogu ir apsveicama. Mājas lapa un blogs lieliski funkcionāli papildina viens otru. Blogs ir tā vieta, kur saskare ar lasītāju, ar citiem profesionāļiem un jebkuru interesentu, kurš ir atvēris šo blogu un lasa, ir dinamiska, dzīva un mainīga. Tā ir iespēja dalīties gan ar to, kas iepriecina, gan nomāc. Tā ir iespēja dalīties ar pieredzi un zināšanām. Tā gluži vienkārši ir vieta diskusijai un domapmaiņai. Blogs nekad neaizstās mājas lapu un otrādi.
  Man prieks, ka Latvijas Nacionālā bibliotēka pievienojusies profesionāļu saimei, kas blogo gan tepat Latvijā (Jelgavā, Līgatnē, Limbažos, Rēzeknē, Viļakā, Pārlielupē, Aizputē, un daudz kur citur), gan plaši pasaulē.

 3. Reinis I. saka:
  27. April, 2009 plkst. 18:04

  Veronika, tas nav “vai nu, vai” jautājums. Bloga rakstīšana neizslēdz citu uzdevumu pildīšanu, un tavi personīgie aizspriedumi nepadara neko par smieklīgu. Ironiskā kārtā, pat tavs komentārs parāda, ka tas tomēr tiek lasīts.

 4. lilija saka:
  14. May, 2009 plkst. 10:05

  Kur pazudis ceturtais komentārs?

 5. mrh saka:
  9. June, 2009 plkst. 17:06

  nu ko var teikt – veiksmīgu blogošanu 🙂

 6. Ronijs saka:
  18. August, 2009 plkst. 12:08

  kautkaa reti jums te jaunas teemas, gribeetos biezhaak 🙂

Izsaki viedokli

You must be logged in to post a comment.