Grāmatas ir zāles

21. September, 2009, autors: Ilze Egle 

Šogad Latvijas Nacionālā bibliotēka, atzīmējot savu 90 gadu jubileju, rīko akciju „Grāmatas ir zāles”.

Savulaik Tēbu bibliotēkas durvis rotāja uzraksts „Vieta, kur dziedē dvēseli”. Senie grieķi vārdu grāmata asociēja ar izpratni par dvēseles veselību un bibliotēkas uzskatīja par dvēseles dziedinātavām. Zinātnieks, filozofs un ārsts Avicenna raksta, ka ārsta rokās ir trīs spēcīgi līdzekļi, ar kuriem palīdzēt cilvēkam, un kā pirmo viņš min vārdu. Ir zināms, ka angļu ārsts Saidingems, kurš praktizēja 18. gs., saviem slimniekiem izrakstīja tolaik populāro Migela de Servantesa Saavedras grāmatu „Dons Kihots”.

Nenoliedzami, ka jebkas, ko mēs lasām, atstāj uz mums emocionālu iespaidu, izraisa prieku vai dusmas, līdzjūtību vai nievas, nedrošību vai pašpārliecinātību, tādējādi radot ārstniecisku efektu. Ar vārdu var samīļot un ar vārdu var ievainot.

Nav brīnums, ka ir cilvēki, kuri izvēlas neklausīties ziņas, kas pārpildītas ar vēstīm par konfliktiem, krīzēm un problēmām, instinktīvi cenšoties sevi pasargāt no negācijām, kas atņem dzīvessparu. Turpretī nav sveša sajūta, kad atvaļinājuma laikā nesteidzīgi pārlasīta mīļākā grāmata ir emocionāli tā uzlādējusi, ka šķiet – varētu kalnus gāzt!

Bet paskatoties vēl dziļāk, šodien zinātne meklē pierādījumus idejām par vārda spēku, kas spējīgs izsaukt matērijas rašanos. Bībele, Tora, Korāns, daudzas seno kultūru rakstu liecības vēsta par to, ka vārds radīja pasauli.

Bibliotēkas akcija „Grāmatas ir zāles’ ir sava veida stāsts par mūsdienu bibliotēku. Bet tas ir stāsts, kuram nav beigu. To var rakstīt ikviens. Un katram šī stāsta nobeigums būs savs, jo, ja vienam vajadzīgs mīlestības sīrups, tad kāds cits vēlas nobaudīt vientulības balzāmu, bet vēl kāds zina, ka viņam vislabāk var palīdzēt pilieni pret slinkumu. Turklāt bibliotēkas saraksts ar zālēm ir kā ierosme jaunām idejām, jo varbūt Tu zini grāmatu, kas Tev ir lieliski palīdzējusi iegūt dzīvesprieku. Padalies ar to. Pieraksti savu versiju!

01 02 03

04 05 06

07 08 09


KOMENTĀRS: 1, KATEGORIJAS: Vispārīgi

Komentārs: 1

  1. Daina saka:
    11. November, 2009 plkst. 16:11

    Man ari patik lasit grāmatas,žēl ka esam aizmirsuši par grāmatu lasišanu,jo tagad lielāko daļu informācijas meklējam intwernetā..

Izsaki viedokli

You must be logged in to post a comment.