Garanča, Jansons un franču baroks

25. November, 2009, autors: Zane Grosa 

garancaPēdējos mēnešos Audiovizuālo izdevumu fonds ir papildinājies ar fantastiskiem jauniem diskiem. Visus aprakstīt būtu neiespējami, tāpēc uzrakstīšu tikai par dažiem.

Elīnas Garančas CD „Bel Canto” ietver Donizetti, Bellini un Rossini operu ārijas. Vietējie un ārzemju kritiķi ir viennozīmīgi slavējuši šo ierakstu, aprakstot Elīnu kā samtainas balss īpašnieci, apbrīnojot viņas muzikalitāti un balss diapazonu. Kāds kritiķis pat ir izteicies, ka Rosīni pavisam noteikti būtu iemīlējies latviešu dziedātājā. Bel Canto daudzas nedēļas atradās Vācijas pārdotāko disku saraksta pirmajā vietā. Šeit var noskatīties jauku reklāmas video par šo disku, kur par ierakstu stāsta arī pati Elīna.

Disks šogad saņēmis arī Vācijas Fonoakadēmijas ECHO Klassik 2009 balvu nominācijā “Labākā dziedātāja”. Vēl Garančas sniegumā starp jaunajiem diskiem ir BelliniI Capuleti e I Montecchi” ar Annu Ņetrebko, RossiniIl Barbiere di Siviglia“, arī DVD ar galā koncertu no Bāden-Bādenes.

Izcilais diriģents Mariss Jansons ir ierakstījis disku sēriju (RCO Live) ar Nīderlandes Royal Concertgebouw orķestri. Šajā sērijā ir ieraksti, kas tapuši koncertos. Gan emocijas, gan izteiksmība tajos ir ļoti nepastarpināta, aizraujoša. Disku sērijai ir arī vizuāli interesants noformējums.

jansons-1 jansons-2

“Mūzika ir zāles…”

Starp ierakstītajiem skaņdarbiem ir Bruknera, Štrausa, Bēthovena, Brāmsa un Mālera simfonijas, kā arī Stravinska, Debisī u.c. komponistu darbi. Plašāku informāciju skat.: www.rcolive.com

Es kā liels baroka mūzikas mīļotājs priecājos par jaunajiem interesantajiem un izcilajiem baroka mūzikas jaunieguvumiem mūsu fondā. Tie ir gan Hendeļa operas „Acis & Galatea” izpildījums oriģinālajā versijā Dunedin Consort sniegumā, Hendeļa jaunības dienu kantāte „Aminta e Fillide (Arresta il passo)”, Lully opera „Proserpine” Hervé Niquet un viņa franciskā ansambļa Le Concert Spirituel izpildījumā.

Brīnišķīga franču baroka un klasicisma mūzikas antoloģija ir komplekts 200 ans de musique à Versailles.

200_ans

Te ir 20 diski, kuros lielākoties ir ieraksti no koncertiem dažādās Versaļas pils zālēs. Pārstāvēti gan franču baroka milži – Lully, Charpentier, Couperin, Campra, Rameau un Lalande, gan arī varbūt mazāk zināmi komponisti – Moulinié, Dumont, Desmarest, Mondonville, Blamont, Francoeur, Destouches un Collasse. Arī izpildītāji lielākoties ir pazīstami baroka mūzikas speciālisti. Īsts saldais ēdiens daudzu stundu garumā! 🙂

Vēl tikai īsi par citiem jaunumiem – neparasta ir Bernharda Langa opera „I hate Mozart”, kura attēlo Mocarta operas „Burvju flauta” iestudējumu kādā mūsdienu teātrī. Ieraksts, kurš tapis pirmizrādē Vīnē 2006. gadā, ir skatāms arī DVD formātā, ne tikai klausāms.

Daudz jaunu ierakstu arī no mūsu ziemeļu kaimiņiem – Rautavaara, Sallinen, Christian Lindberg, Saariaho, Vuori u.c. komponistu darbi.

Daudzus no šeit minētajiem CD un DVD pašlaik varat apskatīt Mūzikas un Audiovizuālo izdevumu nodaļas stendos, K. Barona ielā 3. Un protams, tepat arī noklausīties un noskatīties.

Laipni lūdzam!


IZSAKI VIEDOKLI, KATEGORIJAS: Krājumi

Izsaki viedokli

You must be logged in to post a comment.