Analītikas datubāze – nozīmīgs informācijas resurss ikvienam

21. January, 2010, autors: Ilona Dukure 

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiek veidota viena no kultūrvēsturiski nozīmīgākajām un lielākajām Latvijas bibliogrāfiskajām datubāzēm – Analītikas datubāze. Datubāzei iespējams pieslēgties no LNB mājas lapas. Datubāzes izmantošana ir bez maksas.

ekrans4 ekrans5

ekrans61

Šajā datubāzē ir atrodamas ziņas par laikrakstu, žurnālu u.c. periodisko izdevumu rakstiem, kas publicēti Latvijā, kā arī par ārpus Latvijas publicētiem, bet Latvijas kultūrvēsturē būtiskiem rakstiem. Apstrādāti tiek visi pieejamie preses izdevumi – centrālie laikraksti, žurnāli, reģionālie, novadu laikraksti, kā arī iestāžu, augstskolu, partiju u.c. izdevumi. Raksti lielākoties ir latviešu valodā, bet liela daļa ir arī krievu valodā, kā arī angļu, franču, vācu, baltkrievu u.c. valodās. 2010. gadā datubāzē tiek piedāvāta meklēšana preses  izdevumu rakstos no 1980.  gada līdz šim brīdim, kā arī meklēšana rakstos no 1917., 1918., 1919., 1926., 1937., 1938., 1943., 1944. gadu izdevumiem (ierakstu skaits aptuveni 2,3 miljoni).

Analītikas datubāzē ir atrodami raksti par visdažādākajām tēmām – tiek apstrādāta un krāta informācija par Latviju, latviešiem, valstij svarīgiem politiskiem, ekonomiskiem notikumiem, kultūras procesiem, zinātniskajām publikācijām, kā arī par svarīgāko un aktuālāko citās pasaules valstīs.  Tādēļ datubāzes izmantotāji ir gan skolēni, veidojot savus projektu nedēļas darbus, gan studenti, rakstot visdažādāko tematu referātus, bakalaura un maģistra darbus, gan zinātnieki, politologi, ekonomisti, vēsturnieki, bibliotekāri u.c. profesiju pārstāvji, kuriem ir vajadzīga presē publicēta informācija.

Rakstiem tiek pievienotas īsas anotācijas, kā arī atslēgvārdi vai tematiskie priekšmeti, kas palīdz datubāzes izmantotājiem precīzāk atrast interesējošo tēmu. Rakstu meklēšanai tiek piedāvāti 18 meklēšanas kritēriji, kurus ir iespējams savstarpēji apvienot, kombinēt, tādējādi iegūstot precīzāku meklēšanas rezultātu. Visbiežāk izmantotie meklēšanas kritēriji ir:

* Autors (pēc tā var sameklēt rakstu autorus, žurnālistus, publikāciju sagatavotājus, personas, kas publikācijās izsakās, komentē utt.);

* Nosaukums (atrodami rakstu nosaukumi, rakstos minēto grāmatu vai citu darbu nosaukumi, literāro darbu nosaukumi u.c.);

* Avota nosaukums (var sameklēt laikrakstus, žurnālus, rakstu krājumus, kuros raksti publicēti);

* Priekšmets (meklēšana pēc vajadzīgā temata, zinātņu nozares, uzņēmuma, iestādes nosaukuma, vietu nosaukumiem, konferenču, festivālu, pasākumu nosaukumiem. Šo meklēšanas kritēriju var izmantot, meklējot materiālus, sākot no 2003. gada);

* Par personu (var meklēt personas, par kurām ir raksti, kuras minētas rakstos, kurām veltīti, piem., dzejoļi utt.).

Tā kā Analītikas datubāzē ir tikai ziņas par rakstiem, bet nav pašu rakstu pilntekstu, tad datubāzes izmantotājiem, sākot no 2005. gada maija, ir iespēja pieslēgties Latvijas laikrakstu rakstu pilnajiem tekstiem, izmantojot Lursoft laikrakstu bibliotēku (pakalpojums pieejams reģistrētajiem lietotājiem šajā bibliotēkā). Šāda iespēja attiecas uz preses izdevumiem, kas izdoti sākot no 1994. gada. Lai pieslēgtos pie raksta pilnteksta, jāatrod vajadzīgais ieraksts, tas jāatver, jāuzklikšķina uz norādītās Elektroniskā resursa adreses.

ekrans1

Pie rakstu pilntekstiem var piekļūt, pieslēdzoties arī izdevumu mājas lapās esošajiem rakstu arhīviem (saite no raksta datubāzē uz izdevuma mājas lapu ir norādīta).

Informāciju no datubāzes var printēt, saglabāt failos, kā arī nosūtīt pa e-pastu. Ja vēlas ierakstus sūtīt pa e-pastu, jārīkojas sekojoši: jāatlasa vajadzīgo ierakstu saraksts.  Jāatrod izvēlne „Saglabāt/Sūtīt”.

ekrans2

Atverot izvēlni „Saglabāt/Sūtīt” ir jāizvēlas ieraksta formāts, kādā vēlas rakstus saņemt (ieteiktu izvēlēties formātu Saraksts, jo tad saņemsiet pilnīgu ierakstu), jāizvēlas kodējums (vislabāk Unicode/UTF8, jo tas pareizi atrādīs gan latviešu mīkstinātos burtus, gan krievu valodas tekstu, gan citu valodu nelatīņu burtus), jāieraksta tēmas nosaukums, kā arī e-pasta adrese. Tad jāuzklikšķina uz izvēlnes „Sūtīt”.

ekrans3

Analītikas datubāzē var atrast ne tikai rakstus no preses izdevumiem par visdažādākajām tēmām, bet arī presē publicētās recenzijas par grāmatām, kā arī presē publicētās dziesmas ar notīm.

Veiksmi informācijas meklēšanā mūsu datubāzē!

Sīkākai informācijai: ilona.dukure@lnb.lv


IZSAKI VIEDOKLI, KATEGORIJAS: Informācijas resursi

Izsaki viedokli

You must be logged in to post a comment.