Monogrāfiju un turpinājumizdevumu datubāzes jaunās iespējas

10. February, 2010, autors: Jogita Sauka 

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Monogrāfiju un turpinājumizdevumu datubāzei iespējams pieslēgties no LNB mājaslapas. Monogrāfiju datubāzē ir atrodami Latvijā izdoto grāmatu apraksti no 1585. gada līdz mūsdienām un ārpus Latvijas izdoto grāmatu par Latviju un latviešiem apraksti no 1980. gada, kā arī turpinājumizdevumu apraksti no 2000. gada.

No 2006. gada datubāzē ir pieejama informācija arī par to, kādas grāmatas izdevējiem ir sagatavošanā. Pēc ierakstu atlases jāizmanto filtrēšanas iespējas. Piemēram, atlasē izmantojot kritēriju “Izdevējs” (skat. attēlu Nr. 1) un iegūto rezultātu kopu precizējot ar filtra opciju “Izdevums sagatavošanā” (skat. attēlu Nr. 2) , tiek piedāvāts sagatavošanā esošo izdevumu saraksts.

Attēls Nr. 1

Attēls Nr. 1

Attēls Nr. 2

Attēls Nr. 2

2009. gada nogalē datubāzē tika ieviesti vairāki uzlabojumi, kuru mērķis ir padarīt datubāzi vieglāk lietojamu lasītājam. Tika uzsākta grāmatu vāku un satura rādītāju skenēšana un pievienošana ierakstiem (skat. attēlu Nr. 3).

Attēls Nr. 3

Attēls Nr. 3

Lasītājs, atverot failu, var iepazīties ar grāmatas vāka attēlu (skat. attēlu Nr. 4) vai saturu (skat. attēlu Nr. 5) un izlemt, vai šī grāmata viņam ir vajadzīga.

Attēls Nr. 4

Attēls Nr. 4

5

Attēls Nr. 5

Esam uzsākuši eksemplāru saites pievienošanu gan veciem, gan jauniem ierakstiem. Lietotājam vairs nav nepieciešams pāriet no Monogrāfiju datubāzes uz Kopkatalogu, lai veiktu atrastās grāmatas rezervāciju. Tā kā šis darbietilpīgais process tiek veikts manuāli, tad eksemplāru saites pārsvarā ir 2009. gadā izdotajām grāmatām. Nākamais jauninājums ir ierakstu saistīšana loģiskās grupās. Tas attiecas uz mācību komplektiem, izdevumiem, kuri tiek izdoti vairākās daļās vai sējumos (skat. attēlu Nr. 6).

Attēls Nr. 6

Attēls Nr. 6

Pie galvenās grāmatas tiek pievienota saite ar norādi uz pārējām grāmatām, kuras ietilpst attiecīgā komplektā. Lietotājam tikai jānoklikšķina uz attiecīgās saites, lai apskatītu pārējās grāmatas.

Lai veicas!


IZSAKI VIEDOKLI, KATEGORIJAS: Informācijas resursi

Izsaki viedokli

You must be logged in to post a comment.