Pazudis internetā I

2. March, 2010, autors: Anita Rašmane 

„Glābiet! Vakar vēl bija un šodien vairs nav!” Kāda lieliska un adrenalīnu uzdzenoša sajūta, vai ne? Grāmatzīme pārlūkprogrammā ved uz nekurieni, hipersaite nestrādā vai norāda kur citur, ļoti nepieciešamais raksts mājaslapā vairs nav atrodams. Domāju, ka šī situācija daudziem nav sveša. Tādos gadījumos laimīgi var justies tie, kas vajadzīgo informāciju savlaicīgi pārkopējuši savos datoros. Visi citi noraud asariņu…

Bet varbūt vienmēr nav jāraud? Uz šo jautājumu atbilde ir apstiprinoša – daudzos gadījumos jāraud tiešām nav. Interneta resursu vieglprātīgais un gaisīgais raksturs ir labi zināms, un jau pagājušā gadsimta beigās tika izstrādātas tehnoloģijas interneta arhivēšanai. Tieši tā tas arī jāsaprot – mājaslapas ar visu tajās rodamo informāciju tiek saglabātas īpašā arhīvformā un noliktas iespējami ilglaicīgai glabāšanai. Pašos pirmsākumos to darīja mājaslapu izstrādātāji un īpašnieki (daudzas lielas organizācijas to joprojām dara pašas), bet ļoti drīz tika izstrādātas programmas, kas mājaslapu informāciju savāc automātiski pēc norādīta saraksta. Jaunākās sistēmas arī vācamo domēnu sarakstu sastāda pašas.

“Vākt” bija vārds, kas deva nosaukumu šim procesam angļu valodā – harvesting (“ražas novākšana”). Latviešu valodā labu laiku nebija atbilstoša termina, līdz tas tika atrasts starp aizmirstām vārda “rasma” nozīmēm – ‘raža’ un ‘birums’. „Rasmošana” – tā interneta “ražas novākšanu” sauc latviski.

Kas gan īsti ir rasmošana? Tā ir vietnes informācijas pārkopēšana un strukturēšana ARC failos, kas piemēroti ilgstošai datu glabāšanai kompaktā formā. Kopā ar vietnes datiem tiek saglabāta arī visa rasmošanas procesa norise vairākos žurnālfailos un reģistros. Šādu informāciju var apskatīt tikai ar specializētiem līdzekļiem, kas to “izvērš” mājaslapas izskatā. Visu rasmošanas procesu konkrētai vietnei parasti veic atkārtoti un regulāri, piemēram, reizi mēnesī vai reizi gadā, tādā veidā uzkrājot vietnes izmaiņu vēsturi.

Ā, vēsturi? Vēsturi! Un te jau esam tikuši pie maģiskā kabatlakatiņa, kas spējīgs nosusināt daudzas zudušo interneta labumu apraudošās actiņas. Sarasmoto un arhivēto interneta informāciju var atrast, ja zina, kur meklēt. Internetā meklēt, protams, bet ne ar Google.

Kur meklēt? Turpinājums sekos.


KOMENTĀRI: 3, KATEGORIJAS: Informācijas resursi, Saturs, Tehnoloģijas

Komentāri: 3

 1. ii saka:
  3. March, 2010 plkst. 8:03

  Kur meklēt? Šeit: http://www.archive.org/
  Pie kam šajā vietnē ir iespējams veidot pašiem savus, individuālus arhīvus.

 2. Karīna saka:
  3. March, 2010 plkst. 10:03

  Tiešām gribu zināt, kur meklēt! Ļoti, ļoti intriģējoši!

Izsaki viedokli

You must be logged in to post a comment.