Pazudis internetā II

10. March, 2010, autors: Anita Rašmane 

“Un kur tad ir?” Gribat teikt, ka tas nav nekāds noslēpums? Nav jau arī. Tiem, kas zina! Savukārt ļoti daudziem nav savlaicīgi iemācīts peldēt šodienas interneta informācijas okeānā. Cilvēki grimst un slīkst nost, kā pie salmiņa pieķeroties Google. Vispār jau jāsaka, ka tas nav salmiņš — tas ir kārtīgs kuģis. Tomēr (laikam jau salīdzinājums ar kuģi mani iedvesmo) tas peld pa virsu, dziļākiem interneta slāņiem joprojām nepieciešami citādi „peldlīdzekļi”. Un tad var atrast daudz noderīga.

Glābējvārdi zudušu mājaslapu laimīgai atkalsastapšanai ir „Internet Archive” un „Wayback Machine”. Jā, tajā pašā „Pazudis internetā I” raksta pirmajā komentārā norādītajā adresē www.archive.org. (Tur atrodams daudz kas vairāk, bet mēs taču meklējām pazudušo mājaslapu, vai ne?) Lūk, pašā ekrāna vidū redzams lodziņš, kurā ierakstīt mājaslapas adresi, un atliek tikai nospiest pogu „Take Me Back”. Viss!

Var arī nemaz nepieslēgties Interneta Arhīvam. Pārlūkprogrammas adreses laukā var ierakstīt, piemēram, http://web.archive.org/web/*/http://www.lnb.lv un uzreiz iegūt 140 (!) LNB mājaslapas arhivēto kopiju sākot ar 2002. gadu. Atliek izvēlēties, kuru apskatīt.

Un vēl īsāk — pārlūkprogrammas podziņām iespējams pievienot „The Wayback Machine Bookmarklet”, kas ar vienu klikšķi jūs aizvedīs uz šobrīd skatītās mājaslapas arhīva versijām.

Te gan jāpiebilst, ka medus podā ir darvas pika — mājaslapu arhīvs ir milzīgs, taču tas nav pilnīgs. Ir vairāki iemesli, kādēļ tas tā ir.

Pirmkārt, Interneta Arhīva rasmojamo domēnu sarakstā jums vajadzīgās mājaslapas nav, līdz ar to — tās nav arī arhīvā. Taču to var labot kaut šodien. Ikviens var pievienot sarakstam jaunus URL, un rasmotājs to ņems vērā. Kā to izdarīt, var izlasīt sadaļā FAQs.

Otrkārt, katrs mājaslapas lepnais īpašnieks drīkst neļaut rasmotājam to arhivēt. Dažreiz gan gadās — īpašnieks nemaz neapjauš, ka nezinot pats to ir aizliedzis! Arī par to var izlasīt FAQs sadaļā.

Treškārt, mūsdienu internets pieļauj tādas mājaslapu veidošanas tehnoloģijas, kuras rasmotājs nespēj pienācīgi apstrādāt. Viņš var sastapties ar aizpildāmām formām, klikšķināmiem objektiem, JavaScript u.c. — un tad mājaslapa vai nu vispār netiks arhivēta, vai arī tās arhivētajā kopijā būs ļoti daudz „caurumu” — nesaglabātu objektu. Tādi „caurumi” var rasties arī daudz vienkāršākos gadījumos — pietiek ar nepilnu adresāciju html kodā. Pārlūkprogramma saprot, bet rasmotājs nē.

Vai tie ir vienīgie labumi un vienīgās problēmas? Nav vis. Turpinājums sekos.


IZSAKI VIEDOKLI, KATEGORIJAS: Informācijas resursi, Saturs, Tehnoloģijas, Vispārīgi

Izsaki viedokli

You must be logged in to post a comment.