Kā mums veicas ar avārijā cietušo grāmatu žāvēšanu -20°C

8. July, 2010, autors: Rudīte Kalniņa 

Šā gada 6. jūlija rītā saņēmu grāmatas, kas jau gandrīz 3 nedēļas pavadījušas saldētavā. Tās ir grāmatas, kas samirka pagraba ūdenī 18. jūnija pēcpusdienā, kad LNB Galvenajā ēkā ielūza grīda. Iespējams, rodas jautājums, kāpēc grāmatas 18 dienas bija jātur saldētavā un kāpēc tās nevarēja izžāvēt tajā pašā dienā, kad notika avārija? Saldēšanas metodi izmantojām, jo laika apstākļi nebija piemēroti grāmatu žāvēšanai saulē. Pēc 18 dienām no saldētavas saņēmām sasalušas un jau krietni apžuvušas grāmatas. Visas pēc izņemšanas no saldētavas aprasoja. Pateicoties tam, ka katra grāmata bija atsevišķi ietīta filtrpapīrā, to vāki nesalipa un nesakrāsojās. Saldēšanas metodi grāmatu restaurēšanā izmantojām pirmo reizi un varam teikt, ka esam ieguvuši vērtīgu pieredzi, kā arī nonākuši pie vairākām atziņām:

 • samirkušas grāmatas ir jātur saldētavā; ja ir iespēja tās žāvēt siltumā vai saules staros, jārēķinās ar to, ka viens cilvēks dienā var apstrādāt ne vairāk kā 6-8 grāmatas, turklāt tās neizžūst vienas dienas laikā;
 • turot saldētavā grāmatas ilgu laiku, tās pamazām zaudē mitrumu, nedeformējas, nepelē, to lapas nesalīp;
 • 18 dienu laikā mitrums pat izteikti samirkušās grāmatās ir vienmērīgi izlīdzinājies un grāmatas ir apžuvušas;
 • metode ir ļoti laba, taču svarīgi apzināties, ka grāmatu žāvēšanai vajadzīgas piemērotas saldētavas, tās jātur -20°C.

  Šobrīd gandrīz visas cietušās grāmatas jau ir izžāvētas karstajā vasaras saulē, esam tās apstrādājuši un palikuši zem nelielas preses. Dažām būs vajadzīga arī restauratora palīdzība.


  KOMENTĀRI: 2, KATEGORIJAS: Krājumi, Vispārīgi

  Komentāri: 2

  Izsaki viedokli

  You must be logged in to post a comment.