Digitālā kolekcija "Zudusī Latvija"

23. February, 2011, autors: Artūrs Žogla 

Šonedēļ Latvijas Nacionālā bibliotēka plašākai sabiedrībai prezentē savu jaunāko digitalizācijas projektu – “Zudusī Latvija”. Šai rakstā piedāvājam iepazīties ar dažām detaļām iz projekta aizkulisēm.

Projekta pirmsākumi

Ideja par “Zudušo Latviju” radās četrus gadus atpakaļ, kad LNB nolēma digitalizācijā iesaistīt arī citas kultūras atmiņas institūcijas un apkopot dažādu bibliotēku, muzeju un privātu kolekcionāru krājumos esošos materiālus vienotā digitālā kolekcijā.

Projektam bija nepieciešams kāds vienojošs motīvs, kas būtu aktuāls un interesants jebkurai Latvijas bibliotēkai un muzejam. Bibliotēkā tika noorganizēta prāta vētra, kurā tika apspriestas veidojamās kolekcijas aprises un izskanēja dažādi piedāvājumi par iespējamo kolekcijas saturu. Bija piedāvājums digitalizēt attēlus par koka ēku tematiku. Kāda cita versija piedāvāja koncentrēties specifiski uz dzelzceļa staciju ēkām. Vēl cits piedāvājums bija digitalizēt zvejnieku dzīvi dokumentējošus attēlus. Par katru no šīm tēmām, neapšaubāmi, varētu veidot gan lieliskas digitālās kolekcijas, gan arī iesaistīt daudzas Latvijas bibliotēkas un muzejus. Taču neviena no versijām nešķita īsti piemērota un visaptveroša. Piemēram, grūti iztēloties kā Cēsu novada bibliotēkas un muzeji iesaistītos projektā par zvejnieku dzīvi, kaut gan visādi citādi Cēsu novads ir viens no kultūrvēsturiski bagātākajiem apvidiem Latvijā.

Un šai situācijā radās ideja digitalizēt attēlus par laika gaitā dažādu iemeslu dēļ zudušajām Latvijas vērtībām: vietām, ēkām, dabas objektiem, profesijām, paražām.

Arī viens no Latvijas spilgtākajiem simboliem – Staburags šobrīd ir zudis zem Pļaviņu HES ūdeņiem un daudzi (tai skaitā arī es) par Staburaga eksistenci un izskatu zina tikai no aprakstiem un attēliem.

Skaidrs, ka Staburags šai ziņā nav unikāls un pa kādai “zudušai vērtībai” noteikti ir katrā Latvijas pagastā, bet daudzas Latvijas pilsētas pēc Otrā pasaules kara vispār mainījušās līdz nepazīšanai. Projekta mērķis, līdz ar to, būtu saglabāt atmiņu par visiem šiem zudušajiem objektiem vismaz attēla formā. Vēl ilgi pēc tam, kad paša objekta jau sen vairs nebūtu.

Atbilstoši digitālās kolekcijas tematikai, tai tika piešķirts arī sākotnējais, tehniskais apzīmējums – “Zudusī Latvija”, pieļaujot, ka projekta īstenošanas gaitā tiks izdomāts gala nosaukums. Bet kā tādās reizēs mēdz notikt, ātri vien sākotnējā versija “pielipa” arī kā projekta pamatnosaukums. Te jāpiebilst, ka ar frāzi “Zudusī Latvija” ir mēģināts atspoguļot ne tik daudz fatālas noskaņas, bet drīzāk jau sirsnīgu nostaļģiju pēc aizgājušajiem laikiem.

Skaitļi un fakti

“Zudušās Latvijas” ideja Latvijas bibliotēkās tika uzņemta ar lielu atsaucību un drīz vien projektam bija partner-iestādes visos Latvijas reģionos. Lielu daļu no objektu un attēlu apzināšanas darbiem ir uzņēmušās tieši mūsu partner-organizācijas dažādos veidos – gan ar preses starpniecību, gan bibliotēkās rīkotos pasākumos uzrunājot sava novada iedzīvotājus, aicinot dalīties ar savām attēlu kolekcijām.

Šobrīd projektam ir 44 partneri, to skaitā kultūras mantojuma saglabāšanas un aizsardzības institūcijas – 3; muzeji – 10; bibliotēkas – 17; skolu bibliotēkas – 2; privātpersonas -12.

Projektā apkopoti aptuveni 19 000 attēli. Sākotnēji publiski gan būs pieejami tikai nedaudz vairāk kā 13 000 attēli, jo pirms publicēšanas attēlu informācija tiek pārbaudīta un daudzi attēli vēl gaida redaktora apstiprinājumu.

Apkopojot attēlus, tiem ir pievienota arī aprakstošā informācijā un liels darbs ieguldīts tieši attēlu anotāciju sagatavošanā. Ja mēdz teikt, ka “viens attēls ir tūkstots vārdu vērts”, tad šajā digitālajā kolekcijā vārdi, bieži vien ir ne mazāk vērtīgi par pašu attēlu. Ja, piemēram, attēlā redzama vien anonīma ēka, tad anotācijās varēsiet lasīt par ēkas vēsturi, izmantošanu, iemītniekiem un bojāejas iemesliem, ja ēka mūsdienās vairs nepastāv. Anotācijas rakstījuši gan mūsu partneri, gan arī LNB darbinieces, meklējot informāciju plašajā LNB grāmatu un laikrakstu krājumā.

Tā kā attēlos pamatā redzamas konkrētas Latvijas vietas, tad esam sākuši attēliem pievienot arī ģeogrāfiskās koordinātes, lai tos varētu izvietot uz interaktīvas kartes. Ceram, ka nākotnē ģeogrāfisko koordināšu pievienošanā varētu iesaistīties arī mūsu lasītāji.

Daži attēli

Nelielam ieskatam piedāvājam aplūkot dažus attēlus no “Zudušās Latvijas” kolekcijas.

Brīvības piemineklis 20. gs. 30. gados, kad gar to vēl kursēja tramvajs. Attēls no Māra Loča privātās kolekcijas.

Dzelzceļa stacija Talsos 20. gs. sākumā. Mūsdienās Talsos vairs nav ne dzelzceļa stacijas, ne paša dzelzceļa. Attēls no LNB kolekcijas.

Liels ieguvums kolekcijai ir Latvijas Fotogrāfijas muzeja piedāvātie attēli, kas iegūti digitalizējot kvalitātes ziņā augstvērtīgos stikla foto negatīvus.

Projektā ir digitalizētas ne tikai zudušas vietas, ēkas, dabas objekti un citas materiālas lietas, bet arī zudušas parādības. Skats no padomju perioda augstskolu obligātā kursa visiem vīriešu kārtas studentiem – kara katedras. Attēls no Romvalda Salceviča privātās kolekcijas.

Reizēm attēlos fiksēts arī pats objektu un vietu zušanas moments. Ludza pēc 1938. g. 11. jūnija postošā ugunsgrēka, kad nodega puse pilsētas. Attēls no LNB kolekcijas.

Arī mūsdienās nekas nav pasargāts no laika zoba un daudzi objekti, kas šodien vēl ir apskatāmi dzīvē, iespējams jau rīt būs saglabājušies tikai attēlos. Aizputes malkas pils 2000. gadā, kas mūsdienās jau aizgājusi nebūtībā. Attēls no Romvalda Salceviča privātās kolekcijas.

Iesaisties projektā “Zudusī Latvija” arī Tu!

Neapšaubāmi, daudziem mūsu lasītājiem ir arī savi privātie, iespējams pagaidām vēl nedigitalizētie, albumi, kuru attēli varētu lieliski papildināt arī “Zudušās Latvijas” kolekciju. LNB šādas privātās kolekcijas būtu ļoti vērtīgs ieguvums. “Zudušajā Latvijā” relatīvi maz ir pārstāvēts, piemēram, Padomju Latvijas periods, par ko, savukārt, atmiņu glabā neskaitāmi ģimeņu foto albumi.

Ja esat nolēmuši dalīties savā attēlu kolekcijā ar LNB, lūdzam sazināties ar “Zudušās Latvijas” projekta vadītāju Gintu Zalcmani, rakstot epastu uz ginta.zalcmane@lnb.lv.

Aicinām visus lasītājus izmantot arī projekta mājas lapā esošo attēlu komentēšanas iespēju: gan tad ja esat pamanījuši kādas neprecizitātes attēla aprakstā, gan tad, kad zināt kādu papildus informāciju par attēlā redzamo objektu.


KOMENTĀRS: 1, KATEGORIJAS: Digitālā bibliotēka, Informācijas resursi, Interesanti materiāli, Projekti, Sadarbība, Saturs, Vispārīgi

Komentārs: 1

Izsaki viedokli

You must be logged in to post a comment.