Bibliotēka mobilajā telefonā

28. June, 2011, autors: Uldis Zariņš 

Aizvien vairāk cilvēki internetu pārlūko savā tālrunī, savukārt informācijas resursu veidotāji, reaģējot uz šīm izmaiņām, arvien biežāk pielāgo savas vietnes īpaši šiem lietotājiem. Arī bibliotēkas nav izņēmums – ne viena vien bibliotēka pasaulē ir vai nu izveidojusi īpašu vietnes versiju mobilajiem pārlūkiem, vai arī izveidojusi Android vai iPhone aplikāciju. Labu pārskatu par bibliotēku aktivitātēm mobilo saskarņu veidošanā var gūt bibliotēku labākas pieredzes stāstu wiki vietnē Library Success. Neskatoties uz to, ka mobilo ierīču lietotāju īpatsvars LNB tīmekļa resursu apmeklētāju vidū šobrīd ir mazāks par vienu procentu, arī LNB ERAF finansētā projekta “Digitālās bibliotēkas pakalpojumu attīstība” plāno izveidot īpašu LNB tīmekļa vietnes versiju (un, iespējams, arī aplikācijas iPhone un Android) mobilo ierīču lietotājiem.

Jebkuru vietni veidojot, centrālais ir jautājums par funkcionalitāti. Aplūkojot esošās bibliotēku vietņu mobilās versijas, var secināt, ka to vairums piedāvā vismaz  sekojošu funkcionalitāti:

 • Informācija par bibliotēku (adreses, darba laiki, pakalpojumi, krājumi);
 • Meklēšana bibliotēkas katalogā un/vai digitālajos resursos;
 • Iespēja pieslēdzoties ar savu lietotāja vārdu pasūtīt, pagarināt, atteikt grāmatas, veidot savas personīgās kolekcijas.

Papildus tam bibliotēkas mobilajās saskarnēs mēdz piedāvāt iespējas sazināties ar bibliotēku (piemēram, uzdodot jautājumu tiešsaistē), bibliotēkas ziņas, jaunumus, pasākumu kalendāru, audio gidu pa bibliotēku; notiek eksperimenti arī ar SMS pakalpojumiem un QR kodu izmantošanu. Digitālo kolekciju attēlošanai nereti tiek veidotas atsevišķas saskarnes un aplikācijas (piemēram, Ņujorkas publiskā bibliotēka ir izveidojusi lielisku iPad aplikāciju digitālo kolekciju pārlūkošanai).

LNB šobrīd ir ceļa sākumā, tāpēc mūs ļoti interesē jūsu viedoklis – kāda informācija, kādas iespējas jums šķiet vissvarīgākās bibliotēkas mobilajā “sejā”? Vai tā ir meklēšana bibliotēkas krājumos? Digitālās kolekcijas? Darba laiki un adreses? Iespēja rezervēt grāmatas? Iespēja iepazīties ar LNB jauno ēku?

Gaidīsim jūsu idejas un viedokļus!


KOMENTĀRI: 7, KATEGORIJAS: Digitālā bibliotēka, Tehnoloģijas

Komentāri: 7

 1. Ivars Indāns saka:
  28. June, 2011 plkst. 21:06

  Gadus 3…5 atpakaļ LNB, sadarbībā ar Lursoft jau bija izveidojusi e-kataloga variantu WAP aplikācijām (caur Lursoft interfeisu).
  Uzskatu, ka šāda pieeja ir tikai loģiska viedtelefonu, planšetdatoru (cik grūti uzrakstīt 🙂 segmenta palielinājuma dēļ.
  Nupat LU notika ne-konference, veltīta digitālajām bibliotēkām. Tur mans ierosinājums par šādu izstrādni tā ka netika atbalstīts. Bet prieks, ka ir sapratne un varbūt būs arī rezultāts.

 2. Ineta saka:
  28. June, 2011 plkst. 23:06

  Galvenais manā skatījumā – EK un iespēja rezervēt grāmatas; arī darba laiki, adreses.

 3. ZigMuro saka:
  5. July, 2011 plkst. 11:07

  Būtu forši, ja varētu ieskatīties arī grāmatas satura rādītāja.

 4. JK saka:
  11. July, 2011 plkst. 18:07

  Jautājums ir ne tik daudz par funkcionalitāti kā tādu bet par to, kāda funkcionalitāte ir piemērota ir lietošanai uz mobilajām iekārtām. Kārtīgi jāpārdomā vērtība gan no lietotāja (ko ir ērti un interesanti darīt mobilajā) un bibliotēkas (kādu papildus vērtību mēs varam dot apmeklētājiem, kādu papildus vērtību iegūst pati bibliotēka).

  Attiecībā uz biblliotēkas mājaslapas mobilo versiju – laba pieeja ir balstīties uz faktiem (log failiem), kas ir tās 3-5 saites, kuras apmeklētāji klikšķina no pirmās lapas, tas, iespējams, ir tas, ko lapas apmeklētājiem vajag visvairāk.

  Protams, pasaulē šobrīd apgriezienus uzņem mobile-first un responsive design idejas, ka mājaslapu sāk veidot no mobilās versijas (tas nodrošinās to, ka svarīgākais mājaslapā vienmēr būs saredzams un sasniedzams un to neaizēnos skaistas bildes un banneri) un responsive dizains lai nodrošinātu, ka jāuztur būs tikai viena mājaslapas versija (dzīve mainās strauji un atzarotām informācijas lapām ir tendence strauji novecot), izmantojot progressive enhancement uz jaudīgākiem pārlūkiem/lielākiem ekrāniem.Semantiski laba, lasāma lapa labi strādās uz visiem pārlūkiem.

  Mobilās aplikācijas veidojot, protams vērts saprast, vai ieguldījums/ieguvums ir saprātīgi. Domāju, ka noteikti ir vērts apdomāt Lasītāja Kartes pārcelšanu pilnībā virtuālajā formātā.

  Mobilās web vs platformspecifiskās aplikācijas – eksperimentēšanai un izpētei labāk mobilais webs (jebkura izmaiņa tajā pat mirklī pieejama visiem lietotājiem), savukārt ja ir skaidrs kādu funkcionalitāti veidot (piem. tā pati virtuālā lasītāja karte ar visu saistīto f-nalitāti) noteikti vērts apdomāt platformas aplikāciju, jo var izmantot gan platformas specifiskās iespējas (piem. push ziņojumus, integrāciju starp dažādām aplikācijām- piem. lietotāja kalendārā uzreiz ieliekot atgādinājumu utt).

  Varbūt vērts apdomāt arī kādu spēles elementu integrēšanu- gan virtuālās tūres, gan uzdevumi gan savtarpējā sāncensība gan sociālā loka izmantošanu. Bibliotēkai noteikti būtu vērts ne tikai būvēt aplikācijas konkrētajām platformām, bet arī eksperimentēt ar jau esošajām aplikācijām, iesaistoties to infrastruktūrā (piem. tai pat Foursquare/Gowalla/Facebook Places veidojot tūres, žetonu vākšanu pa bibliotēkām).

 5. Uldis saka:
  12. July, 2011 plkst. 10:07

  Paldies, Jurģi, par izsmeļošo komentāru!

 6. maitu lija saka:
  25. July, 2011 plkst. 13:07

  Nu manuprāt derētu arī kāda versija ne tikai iPhone un Android, bet arī WP7. Kā arī pamats tomēr būtu nevis izklaide, bet iespēja, piem., braucot transportā aplūkot katalogu, izvēlēties nepieciešamo, un nosūtīt pieprasījumu. Lai ir tas patīkamais moments, ka klients ierodoties bibliotēkā jau uzreiz saņem savas nepieciešamās grāmatas. Nu vai arī ja tas ir labāk, tad uzreiz tiek piedāvāta iespēja par nelielām naudiņām ielādēt digitālo versiju lietotāja Kindle, vai kādā citā lasāmajā iekārtā.

 7. Janis saka:
  27. July, 2011 plkst. 19:07

  Manuprāt vissvarīgāk būtu “pagarināt” esošās bibliotēkas iespējas – rezervēt grāmatas, kā arī pagarināt lasīšanas termiņus!

Izsaki viedokli

You must be logged in to post a comment.