Europ.in – vai tava vecmāmiņa to lietotu?

15. October, 2012, autors: Uldis Bojārs 

Šā gada maijā Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar TechHub Riga un Microsoft Latvia rīkoja konkursu IT entuziastiem Hack4Europe. Konkursa uzdevums bija izstrādāt programmatūru, kas inovatīvi izmantotu Eiropas digitālās bibliotēkas Europeana kultūras bagātības. Tā kā dati par Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitalizēto saturu (vairāk nekā 30 000 objektu) arī atrodami Europeana vietnē, tad šis konkurss pavēra iespējas radošiem tehnoloģiskiem risinājumiem, kas saistīti arī ar Latviju. Es kopā ar Ēriku Remesu un Maksimu Berjozu izveidojām kādu risinājumu, par kuru šeit arī pastāstīšu.

Mēs radījām Europ.in – vizuāli saistošu tīmekļa aplikāciju Europeana satura pārlūkošanai.

Meklēšanas rezultāti pieprasījumam 'Riga opera' Europ.in aplikācijā

Aplikācija ļauj meklēt Europeama esošos vizuālos materiālus. Apmeklētājs ievada atslēgvārdu un saņem Europeana attēlu rezultātus. Kad lietotājs aizritina rezultātu lapu līdz apakšai, tajā tiek ielādēts jauns saturs, tādējādi radot iespaidu, ka satura plūsma nekad nebeidzas.

Meklēšanas rezultāti pieprasījumam ' Inro' Europ.in aplikācijā

Ideja

Sākotnējās Europ.in idejas pamatā ir populārā attēlu koplietošanas vietne Pinterest. Kad mēs apmeklējām Europeana lapu, mums patika interesantais portāla saturs, taču neapmierināja ilgais laiks, kurš bija jāpatērē, pārlūkojot rezultātu lapas.

Viens no mūsu komandas jautāja: „Kā mēs varētu izveidot ko tādu, ko gribētu lietot arī mana vecmāmiņa?” Rezultātā radās aplikācija, kurā cilvēki vienlaikus var apskatīt simtiem attēlu, atvērt un apskatīt detalizētu informāciju par tiem.  Attēlu lapa satur saites uz saistītajām vienībām un nodrošina iespēju dalīties ar atrādīto saturu sociālajos tīklos Facebook un Pinterest.

Detalizētā skata forma pieprasījumam ’Inro’ Europ.in aplikācijā. Šis ir publiskā domēna attēls 'Inro lotusbloemen en vogel' no Rijks muzeja.

Izaicinājumi

Europeana priekšskates attēliem ir dažādi izmēri, izšķirtspēja un faila lielumi. Viena no problēmām bija, ka dažiem attēliem ir ļoti zema izšķirtspēja to apskatei detalizētā skata formā. Atrādot tikai rezultātus ar pietiekama izmēra attēliem, tika ignorēti pārāk daudzi rezultāti, bet attēlu  palielināšana nedeva vēlamo rezultātu, jo tie sanāca izplūduši un nesniedza labu priekšstatu par oriģinālu. Pašlaik aplikācija atrāda visus rezultātus, bet meklēšanas rezultātu kolonas izmērs ir samazināts līdz 150 pikseļiem, tādējādi samazinot izplūdušos attēlus. Labāka attēlu kvalitāte būtu, ja:

  • Europeana būtu pieejami lielāki priekšskates attēli,vai
  • aplikācija varētu lielākus, augstākas izšķirtspējas attēlus atrādīt no pašu satura piegādātāju tīmekļa vietnēm (kur to pieļauj digitālo objektu licences).

Mēs gribējām nodrošināt lietotājus ar vienmērīgu rezultātu plūsmu, tajā pašā laikā saglabājot attēlu failu izmērus saprātīgi nelielus mobilajām ierīcēm. Atrādīšanai atbilstošā izmērā mēs izmantojām attēlu pārveidošanas servisu, lai tos pārkonvertētu un saglabātu ātrākai piekļuvei nākamajā reizē.

Metadati un attēlu licencēšana

Europeana ir interesanta tādām aplikācijām, kā Europ.in, jo:

  • tajā ir daudz dažāda satura,
  • brīvi pieejami un izmantojami metadati.

Metadatu atvērtā izmantošana veido potenciālu jaunu, inovatīvu aplikāciju radīšanai un ir nozīmīgs solis atvērtības virzienā. Tomēr laikā, kad cilvēki no tīmekļvietnēm aizvien vairāk sagaida tieši vizuālu saturu, kas ir acīm tīkamāks nekā teksts, brīvi izmantojami metadati vien varētu nebūt pietiekami. Mūsuprāt, priekšskates attēliem būtu nepieciešamas daudz atvērtākas izmantošanas licences (kas var atšķirties no pašu digitālo objektu licencēm).

Secinājumi

Galvenie Europ.in nākotnes izaicinājumi ir padarīt aplikāciju vēl saistošāku un noderīgāku cilvēkiem viņus interesējošā satura atklāšanā. Daži virzieni pilnveidošanai ir: sākumlapas vizuālā satura papildināšana,  attēlu ielādes ātruma palielināšana, aplikācijas iespēju uzlabošana. Mēs priecāsimies saņemt ierosinājumus Europ.in uzlabošanai uz e-pastu: uldis bojars (at) gmail.com.

Europ.In komanda Rīgas hakatona laikā. Attēli no: Latvijas Nacionālās bibliotēkas

Tehniskā informācija

Europ.in izmanto HTML5, Javascript un JQuery (pārlūka pusē) un PHP programmēšanas valodu (servera pusē).

Izmantotās tehnoloģijas:

* Wookmark JQuery spraudnis meklēšanas rezultātu lapas vizuālajam izkārtojumam
* Fancybox JQuery spraudnis vienības detalizētās skata formas attēlošanai
* HTML5 History API – URI piešķiršanai vienības detalizētajai skata formai

Aplikācijas pirmkods ir pieejams tiešsaistē.


IZSAKI VIEDOKLI, KATEGORIJAS: Digitālā bibliotēka, Sadarbība, Tehnoloģijas

Izsaki viedokli

You must be logged in to post a comment.